Hagyományos disznóvágás Ivóban!
A disznóvágás rendszerint télen, a karácsony előtti, illetve a januári hideg napokban a parasztháztartások egyik legnépszerűbb tradíciója, amely manapság a városi emberek számára népszerű turisztikai és hagyományőrző élménnyé vált.
A disznóvágás a háznál nevelt sertés hagyományos levágása, a hús feldolgozása, és az ezt követő hagyományos disznótoros hurka, kolbász, lecsi-pecsi, káposztalé leves fogásokból rendezett vacsorából áll.
Ivóba, vendégszerető házigazdánál szervezzük meg az alábbi hagyomány őrző programot, amelyre önöket is igen nagy szeretettel várjuk:
Azzal kezdődik a disznótor, hogy kora reggel áldomást isznak a disznóvágásban résztvevők, majd az üst alá begyújtanak,hogy felforralják a benne lévő vizet.
A tényleges munka a sertés leszúrásával kezdődik, ahol a böllér a főszereplő, aki a disznóölő késsel leszúrja a disznót. A segédkezők a sivalkodó állat lefogásában működhetnek közre. Az állat vérét lábosban fogják föl, ami a későbbiekben a véres hurka alapanyaga lesz.
Ezt követően a disznót teknőbe helyezik, ahol a szőrzetét forrázással távolítják el. A szörzetre rászort gyanta (A gyanta összefogja a szörzetet) és az erre a célra készült kaparó segítségével távolítják el a legtöbb szörzetet.
Ha már kellőképpen megtisztult az állat, következik a hagyományos, szalmacsóvákkal történő perzselés. Ha már szép pirosra sült a disznó bőre, akkor jöhet a fürösztés, az állat külsejének tisztítása, mosása. Újabb áldomás megivása után a disznót bontóasztalra helyezik, majd a böllér szétbontja az állatot.
A mészáros rendre levágja a sonkákat, eltávolítja a beleket, kiveszi a belsőségeket, eltávolítja a fejet és a hájat. Az oldalasokat bárddal két-három részre vágják úgy, hogy a húsrészek még összetartják, majd sózzák és felfüstölik. A szalonnát formázzák, majd sózzák és füstölik. A lapocka (első sonkák) feldolgozása kétféle lehet, a csülök eltávolítása után, vagy egy kis sonkát készítenek belőle, vagy kicsontozás után a kolbászhús alapanyaga lesz. A sonkát formázzák, majd felfüstölik.
A beleket megtisztítják és előkészítik a véres- és a májashurka, valamint a kolbász betöltésére.
A bontás után maradó kisebb húsrészeket lebőrözik, a bőrök egy része abálásra kerül, ami a hurka vagy a disznósajt alapanyaga lesz, a lebőrözött szalonnát felkockázva kisütik, a kisebb húsdarabkákat abálják, egyéb húsokat és a nyers zsírszalonna egy részét a kolbászkészítéshez összedarálják, más részét kisütik és szép fehér sertészsírt és töpörtyűt nyernek belőle. A belsőségeket (a májat, a szívet, a lépet stb.) 95 °C-os vízben megfőzik, majd ledarálás után hurkába töltik. A hurkák (véres, májas), az abálást követően fejhús, főtt belsőségek (tüdő, máj, szív, vese, nyelv), bőrke és véres húsok, valamint főtt rizs és vér hozzáadásával, egyénileg változó fűszerezéssel készülnek. A hurkákat kifőzik rövid, forró vízbe mártással. Ugyancsak kifőzik a gyomorba töltött, húsokat és porcos részeket is tartalmazó disznósajtot. A kolbász ledarált nyers hús, amit főleg paprikával, borssal és fokhagymával fűszereznek. A kolbászt, a szalonnát, a sonkát, a májas hurkát és disznósajtot is megfüstölik. Az így sokféle módon (sózással, páccal, főzéssel, füstöléssel) tartósított élelmiszerek fél éven át is elállnak a kamrában vagy a padláson. A végig jó hangulató, eves-ivással megtűzdelt programra az alábbi feltételek mellett jelentkezhetnek:
A programot a disznó árának előre kifizetésével lehet megrendelni. A program végén a résztvevők a disznóból készült összes finomságot magukkal viszik.
A házigazdák biztosítják a böllért és a disznóöléshez szükséges összes kelléket (fűszerek, bél, fokhagyma, stb.) A kedv csináló pálinkát és bort, ugyancsak a házigazdák adják, akárcsak a kenyeret, puliszkát, vagy savanyúságot.
A program megszervezése 150 Euróba kerül 6 fő számára. Minden további fő részére további 10 Euró/fő összeget számolunk fel.
Érdeklődni a program házigazdájánál lehet a következő telefonszámon:
Botházi András 004-0741 232744
Jó étvágyat és jó szórakozást kívánunk!