Szekértúra Székelyvarságon, és esztena látogatás!
Szekértúra:
Indulás: délelőtt 11,00 órakor, Székelyvarságon a polgármesteri hivatal szomszédságából. Útvonal: a falumúzeum megtekintése és a település rövid bemutatása után elindulunk a turisztikai látványosságok irányába. Először a Csurgókő vízesést tekintjük meg, ezután következik az esztena látogatás, ahol megkóstolhatjuk a hagyományos módszerekkel készült ordát és sajtot. Az kostolás után szomjunkat olthatjuk a Jézus kútja forrásvizéből, majd a tálasbérci kilátóból tekinthetjük meg a környező tájat. Utolsó megállóként betekintést nyerhetünk a zsindelykészítés fortéjába. A programunkat egy közös bográcsozással zárjuk.
Érkezés: A Varsági polgármesteri hivatalhoz 15,00-16,00 óra között.
Jó tanácsok: Mivel ivóvizet (forrásvíz) csak a visszafelé úton találunk, ezért inni valót feltétlenül vigyünk magunkkal. Belophatjuk magunkat a juhász szívébe, ha 1-2 doboz sört rá is szánunk. Az időjárásnak megfelelően öltözzünk. (Fejfedő, esőkabát, vagy réteges öltözék javallott.)
Irányár:
Bográcsozással egybekötött szekértúra:
10-15 fő esetén: 180 Lej/túra/fő
15-25 fő esetén: 160 Lej/túra/fő
(25 fő felett az ár alkudható)
(Megszervezhető: minimum 10 fő számára!)
(Megjegyzés: az ár tartalmaz 1/2 deci köményes pálinka + 1 sör vagy ásványvíz/forrásvíz személyenként)
Szekértúra bográcsozás nélkül (minimum 5 fő esetén):
70 Lej/túra/fő
Érdeklődni, foglalni:
Tamás Ernő 004-0742 040287, tamaserno@yahoo.com
A találkozási hely a GOOGLE MAPS-on.
A találkozási hely GPS koordinátája:
46°31'29.8"N 25°20'06.7"E vagy 46.524954, 25.335194
Esztena:
Az esztena a nyájak nyári szálláshelye. Minden tavasszal a téli időszak alatt pajtában tartott kecskéket és juhokat kihajtják a havasokon található esztenára. A nyájra pásztorok vigyáznak. Munkájukat pásztorkutyák segítik. Ahol nyáj van, ott gyakran előfordul a farkas és a medve. Jó tanács: A kutyák többnyire vicsorító fogakkal rohanják le az arra tévedt látogatót, de hamar megbarátkoznak. A lényeg, hogy nem szabad elszaladni, mert úgyis utolérik az embert. Egy helyben meg kell állni és nyugodt hangon beszélni kell hozzuk. A pásztorok barátságos, egyszerű emberek, akik szívesen útbaigazítják az eltévedt vándort... Az esztenán nem könnyű az élet. Városi ember szinte el sem tudja képzelni, hogy így is lehet élni. Reggeltől estig, napsütésben, vagy zuhogó esőben, megállás nélkül dolgoznak. Legalább két alkalommal (reggel és este) megfejik az állatokat, majd ízletes sajtot, túrót és ordát készítenek.
A sajtkészítés tudománya:
Az állatokat a kétrekeszes (terelő és fejő) hálókosárba terelik. A terelőből az állatokat egyenként a fejőbe hajtják, ahol a tulajdonképpeni fejés történik. A tej egy erre a célra kialakított fejővödörbe kerül. A frissen fejt tejet átszűrik, majd „ótókádba” töltik. Itt keverik hozzá az „ótót” (Az „ótó” 6-10 hetes szopós állat ótógömböcében található sajtszerű enzimből készül.) amitől a tej körülbelül egy óra alatt megalvad. Ekkor sajttörővel összetörik (összekeverik) a besűrűsödött tejet, majd rövid pihentetés után összegyűjtik (összeállítják) a sajtot, és sűrű szövésű vászonba csavarják, hogy a fölösleges savó kicsepeghessen!
Az ordakészítés tudománya:
A sajt után az „ótókádban” maradt sajttejet rézüstbe töltik, és lassú tűzön melegítik. 65-70 fokon a sajttej zsírossága kicsapódik. Ezt a túrószerű, masszát leszűrik, és gézbe kötik, hogy a maradék sajttej is kicsöpöghessen. Az orda túrószerű, édeskés, nagyobb falatokban tikkasztó finomság. Az ínyencek feltétlenül kóstolják meg a kapros-ordás palacsintát!
A túrókészítés tudománya:
Az érett száraz sajtot leőrölik, ízlés szerint sózzák, majd fateknőben összegyúrják.
Szómagyarázat:
hálókosár – karám
putina – sajtkád
kelenta – sajtformázó
ótó - sajtenzim
Megjegyzés: Egy azon napra megszervezve, a fentebb bemutatott program kiválóan passzol a következő oldalon található programlehetőséggel:
- Medveles a Hargitán
Fedezze fel ön is Székelyföldet! Tisztelettel: Nagy Árpád