Erdélyi Kelet-Európai Autók Találkozója - Trabant találkozó
Évente kerül megrendezésre Zeteváralján, a Zetavár Panzió és Kempingben a Kelet-európai Autók Találkozó, lánykori nevén Trabant- és Wartburg-találkozó, mely egyike az ország legnagyobb ilyen típusú rendezvényeinek. Ez már igazából nem csak a veterán trabantos és wartburgos megszállottak paradicsoma, hanem a daciásokat, ladásokat, skodásokat, barkasosokat és mindenkit várnak, akinek működőképes, régi kelet-európai autója van.
Díjazzák a legmesszebbről érkezettet, a legrégiebbit, a legszebbet és legrondábbat stb., majd ügyességi vetélkedők, például kerékcsere-verseny lesz, végül retródiszkóba torkollik az este, hogy aztán vasárnap szabad programmal pihenjék ki magukat a kelet-európai autók szerelmesei.
A legrégebbi autók az 1963-ban gyártott Trabant 600-asok lesznek, de láthatunk Trabant limuzint és kabriót is. Bordás Imrétől megtudtuk, hogy a Trabant az egyszerűsége miatt csodálatos, és hogy a kabriót nem feltétlenül utólag szabták át egy szedánból, hanem valóban gyártottak ilyen típusú trabantot is.
Lesz hetvenes évekbeli ARO, Dacia 1300, és Fiat 650 is. Minden, amire gyerekkorodban vágytál, amit évekig bütyköltél, és minden, amivel minden páros vagy páratlan hétvégén kirándultál.
A Trabant keletnémet gépkocsitípus, melyet a német VEB Sachsenring gyártott. Az első Trabant 1957 november 7-én gurult le a futószalagról, a legelterjedtebb autó volt Kelet-Németországban, és a többi szocialista országba is exportáltak belőle. Szülőhazájának szimbólumává vált e kétütemű autó, melyből 3 096 099 példányt gyártottak, és jó néhány még a mai napig is járja az utakat.
A Trabant volt az első jármű a Német Demokratikus Köztársaságból, ami a keleti közlekedés szimbólumává vált. Régebbi kiadású autós szakkönyvek még Törpeautónak nevezték, hiszen - egyes tévhitek szerint - eredetileg nem is kocsinak készült, hanem fedett motornak.
Trabant modellek:
P70 (1955-1959) A legelső sorozatban gyártott modell,az IFA F8 alapjaira építve. Összesen 36 786 db készült belőle. Motorja 2 ütemű, vízhűtéses, 690 ccm-es. Alvázas autó, az alvázra favázra szerelt duroplast karosszériát szereltek, az utastérben a padlózat is fából készült. Többféle kivitelben volt kapható: limousine, kombi, coupé - ezekből csak kevés készült.
P50 (1957-1962) Az első Trabant-típus, bár a legelső szériák még az AWZ P50-es jelzést és emblémát viselték. Az ezek után következő széria már Trabant-típusú volt és az a bizonyos S betű lett a jele is. Ezeken a sorozatokon még nem volt díszléc oldalt, az ablaktörlő pedig jobbra állt. Ezek után került gyártásra a már ismeretes ívelt díszléces modell. Az első darabokat az NDK-ban 8360 márkáért árulták. Összesen 131 434 db készült belőlük.
500 (1960-1963) A már jól bevált forma csak egyetlen egyenes díszléccel. Megjelennek az első kombiverziók is, valamint az úgynevezett camping modell, amely elhúzható tetővel bírt. Motorikusan történt némi továbbfejlesztés.
600 (1963-1964) A 600-as széria új, 100 cm3-vel nagyobb motort kapott. Külsőleg csupán annyi változás történt, hogy dupla díszléc került az oldalára.
601 (1964-1989) Ez lett a legismertebb és legtovább gyártott széria. Összesen: 2 774 821 db készült belőle. Az első sorozatot még díszléccel álmodták meg a tervezők, ám ez nem valósult meg. Ezek után rengeteg apróbb változtatáson esett át az autó. Külsőleg a kerek lökhárítókat szögletesek váltották fel, a vékonyoszlopot vastag oszlopra cserélik ám a kombikon marad a vékony, a homloklemez másik díszrácsot kap, műanyag kilincsek, fekete gumilapok, többlyukas felni. Szerkezetileg: kétkörös fékrendszer, új első futómű, 6 V-os elektromos rendszer, elektromos gyújtás és egyéb extrák. 1989-re szinte minden megváltozott benne. A 601-esből készült az úgynevezett Tramp is, amely kabrió volt, és eredetileg a határőrség számára gyártották.
1.1 (1989-1991) A kor igényeihez igazodva megalkottak egy négyütemű szériát. Műszakilag teljes átalakításon ment keresztül, kivétel a hátsó felfüggesztés. Motorját kicserélték egy kisebb típusú Volkswagen Polo motorjára, mely egy 1043 cm³-es 4 ütemű gép. Botváltós lett, előlre tárcsafék, új osztókörű felni, új műanyag lökhárítók, hátsólámpa, műszerfal kerültek. Ebből is gyártották a Tramp-et, amelyet már az átlagpolgár is megvehetett. Újdonságnak számított viszont a Pick-Up, amiből összesen 2 darabot gyártottak. A négyüteműekből összesen 38 122 db-ot gyártottak le. Négyütemű lett a 3 000 000. Trabant is.
Honlap cím: www.trabantklub.ro
Bordás Imre, e-mail: trabijagi@gmail.com tel: 004-0756 321137
Kellemes időtöltést és jó szórakozást kívánunk!
Tisztelettel,
Nagy Árpád